Lov na ťažko...
Je to spôsob lovu, pri ktorom nástraha leží na dne. Aby sa tam udržala používame záťaž. Aby ryba necítila odpor nástrahy, vlasec vedieme cez kĺzavé olovko alebo cez inú záťaž, ktorá má očká. Preto sa tento spôsob nazýva aj lovom udicou na ťažko. Tento spôsob lovu môžeme použiť všade, okrem silných prúdov a vody s porastami.
Časovo obmedzený nie je, z technických príčin ho nemôžeme používať v zime a skoro na jar. Možno ním loviť takmer všetky druhy rýb, okrem lososovitých v pstruhových vodách a rýb, ktoré sa zdržiavajú pri povrchu. Pri love položením sa používa udica, ktorá sa skladá z prúta, vlasca, navijaka, háčika a záťaže. Plavák nie je potrebný. Pri rozličných kombináciách sa stretávame s rozličnými drobnými, ale účelnými doplnkami, ako sú kŕmidlá, drôtené záťaže, ktoré chránia pred uviaznutím, paternostre, bočné závesné ramienka a podobne.
Prút musí mať tenší hrot, aby sme mohli odhadzovať ľahšie nástrahy s hmotnosťou 5 - 7g. Hrot musí byť citlivý, aby zaznamenával zábery. Pretože prút sa má niekedy držať v ruke, musí byť ľahký, príručný s dlhšou rukoväťou. Optimálna dĺžka je 3 - 3,5 m. Pri love dravcov na živú rybku je nevyhnutný prút s akciou, aby sme mohli odhadzovať nástrahy s hmotnosťou 10 - 30g. Okrem prúta ovplyvňujú lov položením aj iné činitele.
Je to háčik, potom záťaž, ale aj uhol, ktorý počas lovu tvorí vlasec s hladinou. Pretože lovíme takmer všetky druhy rýb od najmenších po najväčšie, musia tomu zodpovedať aj hrúbky používaných vlascov. Bežne sú to vlasce od nosnosti 1,8 - 4,5 kg. Pre jednotlivé druhy rýb treba dať vlasec primeranej hrúbky, a to pre ploticu 1,8 kg, pre pleskáča, jalca lieňa a ostrieža 2,25- 2,70 kg, pre mrenu 2,70 - 3,60 kg, pre šťuku a kapra 4,5 kg, pre ťažkého kapra 6 kg a pre sumca 9 - 11 kg. Vo vode s hustým porastom a v hlbokej vode dávame nosnosť o 1 kg vyššiu, v čistej vode o 1 kg nižšiu.
Aj pri love položením platí opakovaná zásada, že veľkosť háčika musí zodpovedať predovšetkým nástrahe a veľkosť nástrahy rybe. Kvôli porovnaniu uvádzame, že cesto veľkosti liekového orieška je primeraný k háčiku veľkosti 4, zatiaľ čo na hnojového červa je vhodný háčik 13. Pri love na červy a kukly, larvy a podobne sa nemáme obávať, že vyčnievajúci háčik a ramienko háčika budú odrádzať ryby. Odporúčajú sa háčiky s normálnym ramienkom.
Pri love položením v čistej, plytkej a tečúcej vode je plavák prekážkou. V čistej a plytkej vode odrádza ryby, v tečúcej vode ho berie už aj slabý prúd a s ním aj nástrahu.
Ak je olovko dostatočne ťažké, aby zabraňovalo odnášaniu nástrahy, potom vlasec vytvára nepriaznivý uhol medzi prútom, plavákom a záťažou. V tejto situácii nie je možné, aby plavák reagoval na záber. Preto je lepšie keď ho nepoužívame. Signalizovanie záberu pri love položením bez plaváka musí prevziať hrot prúta, preto má byť jemný. Záber alebo zmena polohy hrotu je badateľná len vtedy, keď máme od prúta určitý odstup. Takto sa však zaseknutie oneskorí. Zasekávať sa musí už pri jemnom zábere. Aby bol jemný záber zvlášť badateľný, používame zariadenia, ktoré zábery zosilňujú. Sú to návestné plaváky a závesné plaváky. So závesným plavákom možno loviť aj ďaleko od brehu bez toho, že by sa znížila jeho citlivosť. Pohodlnejším rybárom, ktorí nechcú alebo nemôžu držať prút nepretržite v ruke, odporúčame, aby prút upevnili do držiakov. Dôležitá je však poloha prúta. V stojatej alebo v mierne tečúcej vode treba prúty položiť tak, aby hroty smerovali na hladinu rovnobežne s vlascom a na rýchlejších vodách nahor. Na zaznamenávanie záberov používame návestné plaváky, ktoré musíme mať stále pred očami. Prút musí pri zaseknutí uvádzať do pohybu veľmi dlhý kus vlasca vo vzduchu. Zodpovedá tomu hrot prúta obrátený nahor. V pokojnej až stojatej vode zasa nechávame čo najväčší kus vlasca vo vode, pretože odpor vody pomáha preniesť silu na háčik a na zaseknutie. Zodpovedá tomu aj postavenie hrotu prúta smerom na hladinu vody.
Výsledok lovu ovplyvňuje, predovšetkým hmotnosť záťaže. Záťaž má byť taká veľká, aby udržala nástrahu pri dne, prípadne aby dobre prepúšťala vlasec. Nemá zapadať do bahna ani do kameňov a vlasec ňou má dobre prechádzať. Najvýhodnejšie sú prevaľovacie olovká. V poslednom čase si získava čoraz väčšiu obľubu priebežná bočná záťaž, ktorú upevníme na vlasec tak, aby prvé olovko bolo asi 3 - 4 mm vzdialené od hrotu slučky. Najvýhodnejšie sú olovká s priemerom 4 - 5 mm.
Predovšetkým sa rýchlo montuje, olovká môžeme podľa potreby pridávať alebo odoberať z nich priamo pri vode a podľa správania nástrahy a vlasca upravovať jej hmotnosť. Táto záťaž je primerane vzdialená od nástrahy, a ak aj napriek tomu zapadne medzi kamene, ľahko ju môžeme odtrhnúť. Kĺzavá záťaž je primerane ťažká. Pri jemnom zábere sa vlasec stihne pretiahnuť, pri silnom zábere kapra, alebo mreny alebo pri zlihaní priebežnosti slučky ryba môže túto pomerne ľahkú záťaž pokojne ťahať. O umiestnení nástrahy prevláda názor, že záťaž musí byť taká ťažká, aby nástraha po nahodení zostala pevne ležať na mieste, kam dopadla. Takéto miesto, ktoré sme si na diaľku vybrali z brehu, nemusí vždy zodpovedať. Preto bude lepšie umiestnená tá nástraha, ktorú na miesto doplaví prúd. V takom prípade bude vhodnejšia ľahšia kĺzavá záťaž než ťažké a neforemné olovká, ktoré sa môžu uplatniť iba v hlbokých a veľmi rýchlych vodách.
Udica na lov položením musí byť vybavená aj zarážkou záťaže, ktorá určuje vzdialenosť od háčika. Bežná vzdialenosť od háčika sa pohybuje od 30 do 35 cm, v zime od 15 - do 20 cm. Ak lovíme na chlebovú kôrku vzdialenosť musíme skrátiť na 5 - 7 cm.
Pri love položením môžeme použiť všetky dobré nástrahy rastlinného a živočíšneho pôvodu, ktoré dobre držia na háčiku. Výborný je biely chlieb, ktorý nastražíme, a s ktorým môžeme súčasne aj prikrmovať. Veľmi dobrá je chlebová pasta zmiešaná so syrom. Jej nevýhodou je, že v kamenistom riečisku pri splavovaní je háčik rýchlo prázdny. V rýchlejšie tečúcej vode a pri kamenistom dne ako nástrahu používame červy, larvy, kusy rybičiek a podobne. Pri týchto nástrahách môžeme prikrmovať aj podrveným suchým chlebom a strúhankou.
Úspešne sa používa lov položením s priebežným kŕmidlom. Výhodou tohto zariadenia je, že s ním môžeme ďaleko nahodiť, úsporne sa ním prikrmuje, znižuje sa nebezpečenstvo, že uviazneme v bahne alebo medzi kameňmi. Preto môže byť aj nadvezec či vzdialenosť zarážky od háčika kratšia.